Léčení pránou v ČR

O šíření pránického léčení do celého světa se starají dvě organizace založené Mistrem Choa Kok Sui. V Manile na Filipínách se nachází Institut vnitřních studií založených v roce 1987 (Institute for Inner Studies, Inc.). Působí v Severní a Jižní Americe, Evropě a Austrálii. Na Filipínách se také nachází ústředí celého Institutu a odtud je řízena veškerá činnost související s Pranic Healing. Druhá neméně významná organizace je Světová nadace pránického léčení (World Pranic Healing Foundation), která byla založena v roce 1990. Ta se stará o šíření učení MCKS v Asii, Africe a také zřizuje a spravuje značné množství různých charitativních projektů po celém světě.

Pravé učení Mistra Choa Kok Sui se do České republiky dostalo poprvé v roce 2014, V této době byl také odučen první kurz Základního pránického léčení a postupně začaly přibývat další kurzy a semináře pojednávající o vyšších stupních pránického léčení, psychické sebeobrany, semináře s duchovní tématikou i pokročilé semináře včetně Arhatické jógy.

V našem prostředí se nedaří nejen kurzům, ale také publikacím. Za zmínku nepochybně stojí publikace z roku 2019 s názvem Zázraky pomocí pránického léčení, o jejíž vydání se velice zasloužila pránická léčitelka Ivana Dortová. Jedná se o doplněné a revidované vydání dlouhodobě vyprodané knihy z roku 1996 s názvem Léčení pránou. Na základě posledních známých informací by měly postupně vycházet i další knihy a příručky s tématikou pránického léčení a MCKS. Tyto studijní materiály budou určeny určeny nejen pro absolventy kurzů, ale zejména a především pro širokou veřejnost se zájmem dozvědět se více o práci s energií.

Ivana Dortová pracovala v projektování pozemních staveb a v oblasti realit. Následně ji osud zavál na dlouhá léta do Singapuru v Jihovýchodní Asii, kde pracovala pro oddělení sportu ve státní správě (Singapore Sports Council) jako instruktor. Zde získala několik kvalifikací s mezinárodní platností v oblasti fitness a jógy. Její zájem o skrytá učení ji přivedl k letitému členství v Teosofické společnosti, absolvování učitelského tréninku v Kundaliní józe a energetické medicíně.

V Singapuru se v roce 2011 seznámila s Pránickým léčením a dostala důkladnou průpravu od Mistrů z Filipín – jmenovitě Daniel Gorgonia, Daphne Bigcas, Faith Sawey, Hermie Corcuera a dalších pokročilých instruktorů z Indie. Pránické léčení ji zaujalo svou efektivností a skutečností, že se ho může naučit doslova kdokoliv. Postupně absolvovala všechny veřejnosti dostupné semináře včetně dalších studijních pobytů na Filipínách a v Indii, kde získala certifikaci pro praktiky pránického léčení 1.stupně. Kromě toho pracovala jako dobrovolník v singapurském centrum PH (Center for Inner Studies) a pravidelně se účastní studijních programů a praxe arhatické jógy v ašrámu MCKS v Indii.

Po návratu do Česka v roce 2015 si uložila rozšíření pránického léčení v našem prostředí jako svou životní misi, ve které nadále úspěšně pokračuje. Učí semináře pránického léčení, organizuje meditace s možností pránického ošetření (Praha, Plzeň) a ráda by se zasloužila o vytvoření “pránických” meditačních skupin i v dalších městech.

V poslední době se Ivana věnuje také překladu knihy MCKS, materiálů s tématikou pránického léčení a je také nakladatelem těchto publikací v České republice (Gaia Publishing). Sem spadá již dříve zmíněná publikace (Zázraky pomocí pránického léčení).